Pörssi Tänään
OMX Helsinki 256 330,06+0,39 %OMX Stockholm 303 267,60+0,35 %OMX Copenhagen 251 849,46−0,85 %DAX25 319,77−0,25 %S&P 5007 690,73+0,41 %Nasdaq Composite26 430,89+1,11 %EUR/USD1,1217−0,08 %EUR/SEK11,12−0,09 %Brent109,21−0,59 %Gold (USD/oz)4 160,30−0,50 %

Anora Group Oyj

ANORANasdaq HelsinkiSuomiKulutustavaratEUR
3,89 €−0,77 %−0,03 €

Pörssi suljettu · Edellinen päätös 3,92 € · Päätöskurssi 19.10.2026 klo 18.29 · viivästetty 15 min

Interaktiivinen TradingView-kaavioLadataan vain luvallasi – TradingView voi asettaa omia evästeitään. Tietosuojaseloste

Hinta eri aikoina

Nyt19.10.20263,89EUR
Edellinen päätös16.10.20263,92tänään −0,77 %
1 viikko sitten12.10.20263,77sen jälkeen +3,19 %
1 kuukausi sitten18.9.20263,89sen jälkeen −0,13 %
6 kuukautta sitten17.4.20263,65sen jälkeen +6,44 %
1 vuosi sitten17.10.20252,95sen jälkeen +31,69 %
5 vuotta sitten19.10.202110,60sen jälkeen −63,35 %

Tunnusluvut

Päivän kaupankäynti ja arvostus

Avaus
3,91
Edellinen päätös
3,92
Päivän vaihteluväli
3,85 – 3,91
52 vk vaihteluväli
2,87 – 4,56
Markkina-arvo
262,4 milj. €
Osakemäärä
67,6 milj. 
Vaihto (kpl)
0,0 milj. 
Vaihto (€)
0,1 milj. €
P/E-luku
65,7
Osinkotuotto
6,2 %
Osinko / osake (12 kk)
0,24 €
Hinta vs. 52 vk huippu
−14,80 %

Perustiedot

Yhtiön tunnistetiedot

YhtiöAnora Group Oyj
MaaSuomi
ToimialaKulutustavarat
Tarkempi toimialaWine & Spirits
Verkkosivustoanora.com ↗
Pörssi ja tickerNasdaq Helsinki · ANORA
ISINFI4000292438
KaupankäyntivaluuttaEUR
PääkonttoriHelsinki
Perustettu2021
ToimitusjohtajaKirsi Puntila
Henkilöstö1 193

Tiedot tarkistettu 13.10.2026

Aikajana

2021–2026
  1. 2021
    Altia ja Arcus fuusioituivat Anoraksi

    Arcus ASA sulautui Altia Oyj:hin 1.9.2021, ja yhtiön nimeksi tuli Anora Group Oyj.

  2. 2025
    Uusi hallituksen puheenjohtaja

    Ylimääräinen yhtiökokous valitsi joulukuussa 2025 hallituksen puheenjohtajaksi Atle Vidar Nagel Johansenin.

  3. 2026
    Uusi organisaatio voimaan

    Muutosneuvottelujen jälkeen Anoran uusi organisaatio astui voimaan 1.1.2026.

  4. 2026
    Osinko 0,24 euroa osakkeelta

    Huhtikuun 2026 varsinainen yhtiökokous päätti vuoden 2025 osingoksi 0,24 euroa osakkeelta.

  5. 2026
    Aiesopimus Bacardin kanssa

    Elokuussa 2026 Anora allekirjoitti aiesopimuksen Bacardin tuotteiden jakelusta Ruotsissa ja Norjassa.

  6. 2026
    Jakelusopimus Bacardin kanssa

    Lokakuussa 2026 Anorasta tuli Bacardin valikoiman yksinoikeudellinen jakelija Ruotsissa ja Norjassa.

Tietoa yhtiöstä

Mitä Anora Group Oyj tekee

ErityispiirteetAnora Group Oyj:n osake noteerataan Nasdaq Helsingissä kaupankäyntitunnuksella ANORA, ja yhtiöllä on yksi osakelaji (ISIN FI4000292438). Yhtiö syntyi vuonna 2021 Altian ja norjalaisen Arcuksen fuusiossa. Merkittävä osa myynnistä kulkee Pohjoismaiden valtiollisten alkoholimonopolien kautta.

Anora Group Oyj on pohjoismainen viini- ja väkijuomatalo, jonka pääkonttori sijaitsee Helsingissä. Yhtiö valmistaa, maahantuo, markkinoi ja jakelee alkoholijuomia omien brändiensä ja kumppanibrändien voimin. Tunnetuimpia omia tuotemerkkejä ovat muun muassa Koskenkorva, Linie, O.P. Anderson, Skagerrak, Blossa, Chill Out ja Ruby Zin. Kumppanivalikoimaan kuuluu kansainvälisiä viini- ja väkijuomatuottajia.

Liiketoiminta jakautuu kolmeen segmenttiin: Viini, Väkijuomat ja Teollisuus. Teollisuus-segmentti kattaa tislauksen, pullotuksen ja logistiikkapalvelut sekä teknisen etanolin, juomaetanolin, rehukomponenttien ja ohratärkkelyksen valmistuksen. Keskeisiä tuotantolaitoksia ovat Koskenkorvan tislaamo Etelä-Pohjanmaalla, Gjelleråsenin tuotanto- ja logistiikkakeskus Norjassa sekä pullotuslaitokset Rajamäellä, Tabasalussa Virossa ja Køgessa Tanskassa.

Anoran kotimarkkinoita ovat Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska ja Baltian maat. Pohjoismaissa merkittävä osa myynnistä kulkee valtion alkoholimonopolien kautta. Lisäksi yhtiö vie alkoholijuomia noin 30 maahan, pääosin Eurooppaan, Aasiaan ja Pohjois-Amerikkaan. Vuonna 2025 konsernin liikevaihto oli noin 657,9 milj. euroa, ja kesäkuun 2026 lopussa yhtiön palveluksessa oli 1 193 henkilöä.

Anora syntyi 1. syyskuuta 2021, kun norjalainen Arcus ASA sulautui suomalaiseen Altia Oyj:hin ja Altia otti nimen Anora Group. Altia oli muodostettu entisen Alkon tuotanto- ja tuontitoiminnoista, ja se listautui Helsingin pörssiin vuonna 2018. Viime vuosina yhtiö on keskittänyt liiketoimintaansa: Larsen-konjakkiliiketoiminta myytiin vuonna 2023, ja vuonna 2025 esitelty Fit, Fix, Focus -strategia tähtää kannattavuuden parantamiseen vuoteen 2028 mennessä. Lokakuussa 2026 Anora sopi Bacardin tuotteiden yksinoikeudellisesta jakelusta Ruotsissa ja Norjassa.

Anoran osakkeet on listattu Nasdaq Helsingissä kaupankäyntitunnuksella ANORA (ISIN FI4000292438). Yhtiöllä on yksi osakelaji, ja osakkeita on yhteensä 67 553 624 kappaletta. Fuusion yhteydessä osake listattiin myös Oslon pörssiin, mutta sieltä se poistui vuoden 2021 lopussa.

Anora Group Oyj (ANORA) on listattu pörssissä Nasdaq Helsinki. Toimiala on kulutustavarat ja kotimaa Suomi. Yhtiön markkina-arvo on noin 262,4 milj. €.

Osakkeen päätöskurssi 19.10.2026 oli 3,89 €, mikä on 0,77 % matalampi kuin edellinen päätöskurssi 3,92 €. Vuosi sitten osake maksoi 2,95 €, joten hinta on muuttunut vuodessa +31,69 %. Viimeisen 52 viikon vaihteluväli on 2,87–4,56 EUR.

Luvut päivittyvät automaattisesti kurssitiedoista.

Hintahistoria

Mitä osake maksoi ennen – ja paljonko hinta on muuttunut

Kurssikehitys

  • 1 pv−0,77 %
  • 1 vk+3,19 %
  • 1 kk−0,13 %
  • 3 kk+5,86 %
  • 6 kk+6,44 %
  • YTD+0,78 %
  • 1 v+31,69 %
  • 3 v−4,19 %
  • 5 v−63,35 %

Vuosittain

VuosiAlinYlinVuoden lopussaMuutos
2026 (tähän asti)3,154,563,89+0,78 %
20252,683,933,86+35,74 %
20242,695,502,84−34,79 %
20233,987,694,36−40,83 %
20226,6211,047,36−32,23 %
20219,9011,4610,86+6,68 %

Päivittäiset päätöskurssit

PäiväPäätöskurssi (EUR)MuutosMuutos %
ma 19.10.20263,89−0,03−0,77 %
pe 16.10.20263,92+0,09+2,22 %
to 15.10.20263,83+0,06+1,59 %
ke 14.10.20263,77−0,02−0,66 %
ti 13.10.20263,80+0,03+0,80 %
ma 12.10.20263,77−0,02−0,53 %
pe 9.10.20263,79+0,02+0,53 %
to 8.10.20263,77+0,02+0,40 %
ke 7.10.20263,75−0,02−0,53 %
ti 6.10.20263,77+0,02+0,67 %

Osingot

Osinkohistoria ja tulevat tapahtumat

30lokaSeuraava tulosjulkistus
Q3 2026 osavuosikatsaus · 30.10.2026

Osinkohistoria

PäiväOsinko / osake
15.4.20260,24 €
16.4.20250,22 €
18.4.20240,22 €
17.10.20230,11 €
20.4.20230,11 €
12.5.20220,45 €

Laskuri: mitä sijoitus olisi nyt?

Ei sisällä osinkoja, kuluja eikä valuuttakurssin muutosta

Vertailu

Saman toimialan yhtiöt

YhtiöHintaMuutos %1 vOsinkotuottoMarkkina-arvo
Kesko OyjKESKOB24,40 €+2,61 %+27,15 %2,7 %9,7 mrd. €
Sanoma OyjSANOMA10,78 €+0,75 %−1,28 %3,8 %1,8 mrd. €
Olvi OyjOLVAS26,95 €−2,18 %−13,20 %5,0 %556,1 milj. €
Tokmanni Group OyjTOKMAN7,04 €−1,47 %−22,01 %2,4 %408,9 milj. €
Raisio OyjRAIVV2,32 €+0,22 %−7,21 %6,5 %366,3 milj. €
Anora Group OyjANORA3,89 €−0,77 %+31,69 %6,2 %262,4 milj. €
HKFoods OyjHKFOODS1,63 €0,00 %+9,03 %8,0 %154,3 milj. €
Solar Foods OyjSFOODS4,70 €−2,08 %−14,86 %–141,1 milj. €

Usein kysyttyä: Anora Group Oyj

Mikä on Anora Group Oyj -osakkeen hinta tänään?

Anora Group Oyj (ANORA) päätyi 19.10.2026 kurssiin 3,89 €. Muutos edelliseen päätöskurssiin oli −0,77 %.

Mikä oli Anora Group Oyj -osakkeen edellinen päätöskurssi?

Edellinen päätöskurssi 16.10.2026 oli 3,92 €.

Paljonko Anora Group Oyj -osake maksoi vuosi sitten?

Vuosi sitten (17.10.2025) osake maksoi 2,95 €. Hinta on muuttunut sen jälkeen +31,69 %.

Mikä on Anora Group Oyj -osakkeen osinkotuotto?

Osinkotuotto viimeisen 12 kuukauden osingoilla on 6,2 %, eli noin 0,24 € osaketta kohden.

Missä pörssissä Anora Group Oyj on listattu?

Osake on listattu pörssissä Nasdaq Helsinki tunnuksella ANORA. Kaupankäyntivaluutta on EUR.

Mikä on Anora Group Oyj -osakkeen ISIN-koodi?

Yhtiön Anora Group Oyj ISIN-koodi on FI4000292438.

Lähteet: Yahoo Finance, Wikidata, Wikipedia, fi.wikipedia.org, wikidata.org, anora.com, mfn.se, en.wikipedia.org · 18 linkkiä
  1. fi.wikipedia.org/wiki/Altia
  2. wikidata.org/wiki/Q2367199
  3. anora.com/en/about-us
  4. anora.com/en/anora-group-plcs-half-year-report-for-1-january-30-june-2026-continued-fff-actions-driving-q2-comparable-ebitda-growth-140820260830
  5. mfn.se/cis/a/anora-group/anoras-financial-reporting-and-annual-general-meeting-in-2026-84ab0609
  6. mfn.se/a/anora-group/anora-group-plcs-financial-statement-release-for-1-january-31-december-2025-improved-execution-and-cost-discipline-drove-strong-comparable-ebitda-in-q4
  7. anora.com/en/anora-group-plcs-financial-statement-release-for-1-january-31-december-2024-comparable-ebitda-improved-in-q4-driven-by-strong-performance-in-the-wine-segment-120220250830
  8. mfn.se/a/anora-group/decisions-taken-by-anoras-annual-general-meeting-2026-and-the-organisational-meeting-of-the-board-of-directors
  9. mfn.se/a/anora-group/anora-has-signed-a-distribution-agreement-with-bacardi-in-sweden-and-norway
  10. mfn.se/a/anora-group/inside-information-anora-has-signed-a-letter-of-intent-with-bacardi-on-a-strategic-distribution-agreement-in-sweden-and-norway
  11. mfn.se/all/a/anora-group/inside-information-anora-updates-its-strategy-and-sets-new-mid-term-financial-targets-for-improved-profitability-and-above-market-growth-219ac683
  12. anora.com/en/inside-information-kirsi-puntila-appointed-as-new-ceo-of-anora-040320251920
  13. anora.com/en/decisions-taken-by-anora-group-plcs-extraordinary-general-meeting-and-updated-composition-of-the-committees-of-the-board-of-directors-031220251500
  14. anora.com/en/inside-information-ceo-of-anora-to-change-jacek-pastuszka-appointed-new-ceo-of-anora-251020232000
  15. anora.com/en/anora-group-has-completed-the-sale-of-its-larsen-cognac-business-290920231400
  16. anora.com/en/merger-of-altia-and-arcus-has-been-registered-and-the-combination-of-altias-and-arcus-business-operations-completed-anora-group-has-been-formed-010920210830
  17. mfn.se/ob/a/anora-group/anora-group-plc-notification-pursuant-to-chapter-9-section-10-of-the-securities-markets-act-40bc80a6
  18. en.wikipedia.org/wiki/Anora_Group

Kurssitiedot pörssien datasta kolmannen osapuolen kautta, viive vähintään 15 min. Valuuttamuunnos EKP:n päivän viitekurssilla. Tiedot eivät ole sijoitussuositus.

Evästeasetukset

Sivusto ei käytä mainonta-, analytiikka- tai seurantaevästeitä. Sinä päätät, saako sivu ladata kolmansien osapuolten sisältöä. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa jokaisen sivun alareunan linkistä. Tietosuojaseloste

VälttämättömätValitsemasi teema, seurantalistasi ja tämä valinta tallennetaan omaan selaimeesi. Niitä ei lähetetä meille.
Aina käytössä